1% zostawiam w Bydgoszczy!

10001410_665470166847249_2117114797_nSezon na PIT’a w pełni. Do Urzędów Skarbowych w całej Polsce płyną rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Czas na złożenie deklaracji upływa 30 kwietnia, ale zanim w pośpiechu wypełnimy wszystkie formularze warto na chwilę zastanowić się na rzecz jakiej organizacji przekażemy 1% swojego podatku.

 

W tym roku mija 10 lat odkąd Polacy mają możliwość dobrowolnego przekazywania 1% podatku na konta organizacji pożytku publicznego. Początkowo nikt nie zdawał sobie sprawy z ekonomicznego wymiaru tego przedsięwzięcia, jednak szybko okazało się, ja duża może być potęga jednego procenta. Transfery finansowe z tego tytułu rok rocznie są coraz większe, a w ubiegłym roku do organizacji pożytku publicznego w całej Polsce fiskus przekazał ponad 480 mln złotych.

 

Beneficjentami środków pochodzących z jednego procenta są również OPP mieszczące się w Bydgoszczy. Warto pamiętać, że w 2013 roku blisko 70 organizacji z naszego miasta otrzymało łącznie kwotę około 21 mln zł. To niebagatelna suma, na którą złożyły się pojedyncze decyzje podatników. Dzięki tym środkom powstają między innymi miejsca opieki dla osób chorych, niesamodzielnych, realizowane są zajęcia integracyjne i edukacyjne, możliwe jest szkolenie młodych talentów, promowana jest sztuka i dziedzictwo kulturowe. Te pieniądze nie są marnowane!

 

W tym roku do akcji promowania jednego procenta obok Urzędu Miasta włączył się również Sojusz Lewicy Demokratycznej w Bydgoszczy. W ramach akcji uruchomiliśmy profil na portalu społecznościowym Facebook, który jest dostępny pod adresem www.facebook.com/jedenprocentwbydgoszczy. Za jego  pośrednictwem chcemy upowszechniać wśród mieszkańców miasta wiedzę na temat jednego procenta oraz zwrócić ich uwagę na możliwość przekazania części swojego podatku na rzecz organizacji pożytku publicznego z Bydgoszczy. Na profilu pokazujemy również przykłady OPP z naszego miasta, które aktywnie korzystają z przekazywanej im części naszych podatków.

 

W sezonie na PIT’a warto pamiętać o sile jednego procenta. Dużo dziś mówimy o budowie społeczeństwa obywatelskiego, a także o umacnianiu lokalnych więzi i wspieraniu inicjatyw, które służą lokalnej społeczności. Doskonale wpisuje się filozofia jednego procenta. Namawiam do przekazania części podatku na rzecz OPP działających w grodzie nad Brdą. W zeszłym roku uzbierało się tego 21 mln. Za taką kwotę powstaje właśnie nowoczesna pływalnia na bydgoskim Błoniu, co najlepiej obrazuje jak duży zastrzyk gotówki możemy zostawić w naszym mieście za pomocą jednego procenta. Nie zmarnujmy tej szansy, swój 1% zostawmy w Bydgoszczy.

 

Tomasz Puławski

Wiceprzewodniczący SLD w Bydgoszczy

t.pulawski@onet.eu