Dostęp do specjalizacji lekarskich nadal ograniczony

pic1W październiku rozpocznie się nabór dla lekarzy na specjalizacje w trybie rezydentury – w kujawsko-pomorskim przewidziano zaledwie 146 miejsc, choć można też napisać, że aż tyle, gdyż w porównaniu z ubiegłym rokiem mamy jakiś progres. Sprawa ta nie jest tylko problemem młodych ludzi, ale wszystkich Polaków, gdyż przekłada się to na jakość funkcjonowania systemu ochrony zdrowia.

Przed rokiem Ministerstwo Zdrowia dla kujawsko-pomorskiego przyznało 139 miejsc w trybie rezydentury, wiec mamy progres zaledwie o 7 miejsc.  Radykalnej poprawy zatem w tym zakresie nie będzie, choć sytuacja polskiego systemu ochrony zdrowia staje się coraz gorsza. Zdaniem regionalnego NFZ mała liczba specjalistów to jedna z przyczyn długich kolejek, to potwierdza też  w swoim raporcie NIK. Średnia wieku lekarzy specjalistów w wielu dziedzinach jest dość wysoka, niekiedy nawet na granicy wieku emerytalnego. Z powodu ograniczonego poziomu kształcenia będzie problem z ich zastąpieniem. Na ostatniej debacie w sprawie wotum nieufności dla ministra zdrowia na mównicy Sejmowej pojawiła się obawa, że grozi nam tzw. efekt dziury pokoleniowej. Na tym niewątpliwie ucierpią pacjenci.

Jak wynika z limitu na październikową rekrutacje, najwięcej specjalistów będzie się w naszym województwie kształcić na medycynie rodzinnej – 17, druga będzie geriatria – 13. W przypadku pozostałych specjalnościach będzie to już z reguły 1 specjalizacja (m.in. chirurgia onkologiczna, chirurgia dziecięca, kardiologia, kardiochirurgia, czy ginekologia), bądź nawet 0 (m.in.  chirurgia naczyniowa, alergologia).

Patrząc na zapotrzebowanie kierowane do resortu przez Urząd Wojewódzkich, z reguły nasze województwo otrzymuje połowę wnioskowanych miejsc. Oczywiście podobny problem występuje też w innych regionach. Minister Arłukowicz w Sejmie zapowiadał, że z roku na rok będzie lepiej, ale zmiany wydają się zbyt powolne. Wielu młodych decyduje się bowiem wyjeżdżać na specjalizację za granicę, gdzie są witani wręcz z otwartymi rękoma.

Stanowisko ruchu obywatelskiego – Lepsza Bydgoszcz