Co warto przeczytać raz jeszcze

Rok 2015 powoli dobiega końca. Na PopieramBydgoszcz.pl w okresie jego trwania ukazało się wiele publikacji. Wybraliśmy najciekawsze, aby mogli sobie Państwo je przypomnieć, zaś czytelnicy, nie mający czasu śledzić nas co tydzień, nie przegapili nic cennego.W roku 2015 opublikowaliśmy cykl publikacji przedstawiających reprezentację Ziemi Bydgoskiej w parlamencie II Rzeczypospolitej. Obecnie pracujemy nad okresem PRL (kilka publikacji już się ukazało). Cały zbiór tekstów poświęconych latom 1919-1939 znajdą Państwo w zakładce – Parlamentarium

Dla uzupełnienia tej tematyki warto poczytać także o powstałym w pod koniec 1918 roku w zaborze pruskim Polskim Sejmie Dzielnicowym

Fanatyzm Historyzmu – głos Moniki Brodziak na temat tego jak zagospodarowywane jest centrum Bydgoszczy architektonicznie.

Węgierska historia na Kujawach i Pałukach – o założycielu Szubina i  jego kontaktach z dynastią Andegawenów, z której wywodzi się św. Jadwiga, żona Władysława Jagiełły.

Piastowska Terra Cuiaviae -o zanikaniu tożsamości Kujaw ( po części z powodów politycznych) i potrzebie jej odbudowywania.

Kolejowy niedorozwój – Monika Brodziak o potrzebie wybudowania linii kolejowej z Maksymilianowa do Koronowa. Ta publikacja otworzyła na nowo dyskusje publiczną wokół koncepcji skomunikowania koleją Koronowa z Bydgoszczą.

Jak uczelnie nie potrafią, niech zastąpią je Tink-Tanki – o tym, że uczelnie wyższe nie przynoszą Bydgoszczy korzyści w postaci wsparcia merytorycznego dla realizacji wielkich projektów rozwojowych i roli jaka spada przez to na organizacje społeczne.

Ten Sejmik nas nie reprezentuje – bez ogródek o sytuacji politycznej Bydgoszczy w Samorządzie Województwa.

Kurtuazja ponad wszystko – kontynuacja wątku związanego z marginalizacją Bydgoszczy na szczeblu wojewódzkim.

Dokumenty strategiczne mają znaczenie – czyli co jest obecnie najważniejsze w korzystnej dla Bydgoszczy batalii o utworzenie metropolii.

Priorytety na nową kadencję – publikacja powstała tuż przed wyborami parlamentarnymi. Ruch Obywatelski Lepsza Bydgoszcz przedstawia wyzwania, jakie stają przed reprezentantami miasta w Sejmie i Senacie.

Na obrazku wyróżniającym publikację na stronie głównej – król Władysław Łokietek z widocznym herbem Kujaw.

 

Polecamy również:

Publikacje warte do przeczytania z roku 2014