Poruszył nas w urodziny Bydgoszczy

13054816_1139530109424866_155525695_oW Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie odbyła się w piątek gala przyznania Fryderyków, prestiżowej nagrody Akademii Fonograficznej w dziedzinie muzyki poważnej. Wśród nagrodzonych Fryderykiem znalazł się młody pianista Szymon Nehring, który dał wspaniały koncert podczas urodzin miasta.
Był wtorek, mijała dokładnie 670 rocznica nadania praw miejskich Bydgoszczy przez króla Kazimierza Wielkiego. W Filharmonii Pomorskiej z tej okazji odbyła się nadzwyczajna sesja Rady Miasta. Były refleksyjne przemówienia, po nich na scenie pozostał tylko młody Szymon Nehring i fortepian. Zapowiedziano go jako kolejny obiecujący talent muzycznej Bydgoszczy. Młody muzyk wystąpił bowiem już nawet na prestiżowym międzynarodowym konkursie im. Fryderyka Chopina.
Nastała cisza, Szymon Nehring pełen emocji zaczął grać. Wśród publiki nastało wielkie skupienie. Po każdym zakończonym utworze pojawiały się ogromne oklaski. Muzyk zaś musiał wycierać chusteczką twarz, gdyż grał nie tylko palcami, ale również całym ciałem. Po zakończonym koncercie Nehring wyszedł na chwilę za scenę, aby ochłonąć, dopiero wówczas dał uczestnikom urodzin Bydgoszczy podziękować sobie za koncert.
Dwa dni późniek w Warszawie przyszło mu odebrać Fryderyka za krążek ,,Chopin, Szymanowski, Mykietyn”. To wyróżnienie możemy uznać za kolejny prezent z okazji urodzin Bydgoszczy, gdyż zaświadcza o tym, że nasze miasto nie bez powodu z muzyki słynie.
Łukasz Religa