Jej budowa trwała prawie 50 lat

tn_img_1833W ubiegłym tygodniu obchodziliśmy 60-lecie Opery Nova w Bydgoszczy. Słysząc o tak bogatym jubileuszu możemy popaść w wątpliwość, bo przecież budowę opery zakończono kilka lat temu. Chodzi jednak o wymiar bardziej ponadczasowy – w 1956 roku w Bydgoszczy zawiązał się teatr operowy, bez którego nie byłoby dzisiaj potężnego gmachu Opery Nova nad Brdą.

Warto przy tej okazji cofnąć się kilkaset lat wstecz, aby poszukać początków bydgoskiej opery. W XVII wieku przy Kolegium Jezuickim zawiązała się grupa, która wystawiała przedstawienia teatralno-muzyczne. Po latach, gdy Bydgoszcz podupadła, przedstawienia operowe wróciły w okresie zaborów, po budowie Teatru Miejskiego, który mieścił się na dzisiejszym Placu Teatralnym, czyli blisko Opery Nova. Pierwsze polskie przedstawienie operowe w Teatrze Miejskim wystawiono w październiku 1921, była to ,,Halka” Stanisława Moniuszki. W późniejszych latach narodziła się idea regionalnej Pomorskiej Opery Zjednoczonych Teatrów Toruń-Bydgoszcz-Grudziądz. W czasie II wojny światowej Teatr Miejski służył wyłącznie Niemcom, zadomowił się wówczas w Bydgoszczy zespół teatralny z Rygi.

Pod koniec wojny, gdy do miasta wkroczyła Armia Czerwona Teatr Miejski został zniszczony. Życie operowe starano się odbudowywać od 1947 roku już na deskach wybudowanego dość szybko Teatru Polskiego (istniejący do dzisiaj).

Studio Operowe

Przełomowym wydarzeniem było jednak utworzenie 30 grudnia 1955 roku Studia Operowego, na czele z dyrygentem Zdzisławem Wendyńskim jako kierownikiem i Romanem Mackiewiczem jako kierownikiem artystycznym. Pierwszą premierę powstałe studio zaprezentowało 21 września 1956 roku – był to program artystyczny Stanisława Moniuszki: Flis i Verbum nobile. Dodatkowo publiczności zaprezentowano Wesele krakowskie w Ojcowie autorstwa Karola Kurpińskiego.

11

Niedawno obchodziliśmy 60-lecie pierwszego spektaklu Studia Operowego. Od tego momentu życie operowe w Bydgoszczy zaczęło nabierać coraz większego tempa. Rok 1959 przyniósł decyzję o rozpoczęciu budowy bydgoskiej opery, przy dużym poparciu dyrektora Filharmonii Pomorskiej Andrzeja Szwalbe, to dzieło trwać będzie kolejne lata. W 1960 roku Miejska Rada Narodowa w Bydgoszczy (odpowiednik dzisiejszej Rady Miasta) podjęła uchwałę o utworzeniu Państwowego Teatru Muzycznego Opery i Operetki, który kontynuował dzieło Studia Operowego. W kolejnych latach prezentował on coraz ciekawsze realizacje, zyskujące uznanie, wystawiane również w innych miastach. Wówczas odczuwalny był brak własnej sceny operowej w Bydgoszczy. Prace budowlane rozpoczęły się w roku 1973.

W roku 1994 odbył się I Bydgoski Festiwal Operowy. Impreza ta będzie organizowana od tego momentu cyklicznie. Odbył się on w nieukończonym jeszcze gmachu operowym. Publiczność mogła zobaczyć wówczas w Bydgoszczy zespoły Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Wielkiego w Łodzi czy Akademickiego Teatru Baletu z Petersburga.

Dzieło budowy Opery Nova formalnie zakończyło się w 2006 roku.

Gościem uroczystości 60-lecia Opery Nova, w ubiegłym tygodniu, był wicepremier, minister kultury i dziedzictwo narodowego prof. Piotr Gliński.

Łukasz Religa