Wydarzyło się w Bydgoszczy w listopadzie 2016 roku

Zdjęcie gości z Węgier z bydgoską posłanką i samorządowcami.

Zdjęcie gości z Węgier z bydgoską posłanką i samorządowcami.

Nie zauważyłem nigdzie zapisków o tym, że Bydgoszcz kiedykolwiek gościła posła z Węgier. Stąd też odwiedziny posła Adama Mikróczki nad Brdą są wydarzeniem symbolicznym. Wizyta ta odbyła się bowiem w 60-tą rocznicę wydarzeń Bydgoskiego Listopada 56, gdy bydgoszczanie wyrażając solidarność z narodem węgierskim zniszczyli komunistyczną zagłuszarkę.

Wizyta Węgrów w Bydgoszczy była bardzo intensywna. Początkowo mieli przyjechać już 18 listopada, ale wydarzenia losowe sprawiły, iż pojawili się dopiero w niedzielę 20 listopada. W sobotę wieczorem delegacja wsiadła w samochód i po około 11 godzinnej podróży zameldowała się nad ranem w Bydgoszczy. Fizycznie była to zatem bardzo męcząca wyprawa, stąd też posłowi Mirkóczki i współpracownikom należy się duże uznanie.

Po przybyciu nie było czasu na odpoczynek, bowiem już dwie godziny później w parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy rozpoczynały się uroczystości. Na Wzgórzu Dąbrowskiego w wystąpieniu posła Adama Mirkóczki uczestniczy usłyszeli przede wszystkim to, że bydgoskie uroczystości wpisują się w Rok Solidarności Polsko-Węgierskiej, który obchodzony jest decyzją parlamentów obu narodów, na rzecz uczczenia wydarzeń z 1956 roku. Dla Bydgoszczy te słowa mają na pewno dużą wagę.

Więcej o obchodach – Węgrzy usłyszą o Bydgoskim Listopadzie 1956

Fot: Anna Karaszewska

Fot: Anna Karaszewska

 

img_0645

Poseł Mirkóczki z posłanką Ewą Kozanecką oraz radnymi: Jamrożym i Wenderlichem

Poseł Mirkóczki z posłanką Ewą Kozanecką oraz radnymi: Jamrożym i Wenderlichem

 

Wykorzystując scenerię Wzgórza Dąbrowskiego towarzyszący posłowi Mirkóczki operator telewizji N1TV nagrał z nim materiał, który ma pokazać Węgrom jaką rolę w 1956 roku odegrała Bydgoszcz. Chwilę później nagrano również dłuższą rozmowę z Józefem Borowskim, który mając 17-lat brał udział w podpaleniu zagłuszarki.

dsc07742Więcej o materiale telewizji N1TV – Węgierska telewizja o Bydgoskim Listopadzie 1956

Wówczas okazało się, że do rozpoczęcia I Kongresu Polsko-Węgierskiego organizowanego przez stowarzyszenie Dwie Korony pozostała nieco ponad godzina, stąd też zbyt wiele czasu na wypoczynek nie było. W czasie kongresu kontynuowano dyskusję na temat roku 1956 i przyjaźni polsko-węgierskiej w przyszłości. Bydgoski radny Stefan Pastuszewski mówił o pomocy jaką zwykli bydgoszczanie udzielali poszkodowanemu przez interwencje sowiecką narodowi węgierskiemu. Usłyszeliśmy również jednak o tym, iż bydgoscy dziennikarze relacjonując wydarzenia z Budapesztu nie kibicowali powstaniu – bronili bowiem ładu międzynarodowego, podległości Polski i Węgier wobec Moskwy.

15086916_1309572182420657_1232805281_n

Fot: Anna Karaszewska

Fot: Anna Karaszewska

 

Więcej o kongresie – Po I Kongresie Polsko-Węgierskim

Poniedziałek był drugim dniem wizyty posła Mirkóczki w Bydgoszczy. Był to także intensywny dzień, który rozpoczęło złożenie kwiatów na cmentarzu Starofarny, gdzie spoczywa Józef Traitler, Węgier z urodzenia, bydgoszczanin z wyboru. Kolejnym punktem wizyty było zwiedzanie wystawy w Urzędzie Wojewódzkim poświęconej Bydgoskiemu Listopadowi 1956. Szczegółowo opisał ją dr Marek Szymaniak z bydgoskiego IPN. Na zakończenie Węgrzy przelotem zobaczyli bydgoską starówkę i odwiedzili archiwa IPN.

dsc07781

dsc07789

Po południu udali się w drogę powrotną do Budapesztu, gdyż we wtorek poseł Adam Mirkóczki uczestniczył już w posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego.

Łukasz Religa