Najciekawsze publikacje z 2016 roku

Kończymy na PopieramBydgoszcz.pl kolejny rok publikowania. Wybraliśmy dla Państwa najciekawsze naszym zdaniem publikacje z minionego roku. Jeżeli ktoś nie miał okazji którejś przeczytać, to nadarza się ku temu okazja.

Janie Pawle ratusz nasze województwo Inicjatywa uznania papieża Jana Pawła II za patrona województwa kujawsko-pomorskiego narodziła się w momencie, gdy wojewódzka samorządność przeżywała głęboki kryzys. Część zachodnia i południowa województwa wprost zarzucała faworyzowanie Torunia i Grudziądza.

Bydgoska koncepcja węzła multimodalnego – Miejska Pracownia Urbanistyczna opracowała swoją koncepcję lokalizacji portu multimodalnego, wraz z budową całego węzła kolejowego. Jest to obecnie wstępna koncepcja mająca pokazać potencjalne możliwości i uzasadnić potrzebę zabezpieczenia tego terenu. Planowanych jest kilka koncepcji budowy południowej kolejowej obwodnicy Bydgoszczy.

Bydgoszcz jako hub konsolidacyjny dla trójmiejskich portów – uzupełniając powyższą publikację warto wskazać potencjał jaki miałby w Bydgoszczy kolejowy węzeł intermodalny.

Bydgoski republikanizm – Rozważania na temat stworzenia bydgoskiego nurtu politycznego, który zmieniłby podejście do obywatelskości i interesu Bydgoszczy.

Każde urodziny Bydgoszczy mają swoje przesłanie – Los tak sprawił, że urodziny miasta świętowaliśmy tuż po obchodach wielkiego jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. W ubiegłą niedzielę bp. Jan Tyrawa podkreślał, że to nie przypadek i oba jubileusze należy świętować wspólnie. Tę diagnozę biskupa na uroczystej sesji przypomniał również wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Bydgoszcz również może dumnie patrzeć na swoje dzieje – Kontynuując wątek udziału Bydgoszczy w kształtowaniu dziejów Polski, która świętowała jubileusz 1050-lecia chrztu.

Obraz Matki Bożej Pięknej Miłości to wielki bydgoski skarb – Natomiast podczas obchodów jubileuszu 1000-lecia chrztu Polski w Bydgoszczy również miały miejsce ważne wydarzenia z udziałem przyszłego papieża.

Bydgoszcz coraz bardziej rozpoznawalna na Węgrzech. Książka Bazylczuka może zrobić również swoje – pisząc krótko, o zmarłym ambasadorze Bydgoszczy na Węgrzech. Na prawdę warto poczytać co ma o nim do powiedzenia ambasador Węgier w Polsce Ivan Gyurcsik. W tym roku obchodziliśmy Rok Solidarności Polsko-Węgierskiej.

Bydgoszcz wpisała się w Rok Solidarności Polsko-Węgierskiej – Skoro tematyka węgierska została poruszona, to nie sposób napisać o wizycie posła Adama Mirkóczki z Węgier, w czasie obchodów 60-tej rocznicy wydarzeń Bydgoskiego Listopada 1956.

Stulecie bydgoskiego lotnictwa – Bieżący rok bogaty jest w jubileusze ważne dla Polski i Bydgoszcz. Nie sposób zatem przejść również obok stulecia istnienia lotniska w Bydgoszczy, o czym przypominają odbywające się targi Air Fair. Przybliżamy najważniejsze fakty z historii bydgoskiego lotnictwa.

O Bydgoszczy piszą na całym świecie Dużym wydarzeniem sportowym w Polsce, ale trochę niedocenianym, były Mistrzostwa Świata U-20 w Lekkiej Atletyce, który drugi raz w historii zorganizowała Bydgoszcz. O naszym mieście było głośno w zagranicznych mediach.

Wielkie Pomorze i niespecjalnie wielki Toruń – Próba wyjaśnienia na czym polega toruńska megalomania i jak wykorzystując swoją pozycję Urząd Marszałkowski próbuje kształtować tożsamość województwa. Uwzględniając przy tym toruńskie zakusy megalomańskie.

11 listopada 1918 roku – rewolucjoniści przejmują władze w Bydgoszczy – Do tej pory specjalnie się nie mówiło o tym, co działo się w dzień uznawany za odzyskanie przez Polskę niepodległości nad Brdą.

 

Inne ciekawe publikacje z 2016 roku:

Kościół św. Idziego w Bydgoszczy – Ciekawa publikacja Beaty Łangowskiej

Jan Teska w Powstaniu Warszawskim – Jeden z ostatnich życiorysów z życia wielkiego bydgoszczanina

Smak wina z Szekszárd Kolejna edycja węgierskiego wina Bydgostia Consular

Traktatem ryskim z swej ziemi wygnany, deptać musiałem obce łany Życiorys Edwarda Woyniłłowicza, który wygnany ze swojego majątku na Białorusi rozpoczął działalność publiczną w Bydgoszczy.