Bydgoszcz od listopada 1918 do stycznia 1920 roku

Droga naszego miasta do niepodległej Polski była o kilkanaście miesięcy dłuższa. Data 11 listopada 1918 roku była dla Wielkopolski i Pomorza nie zwieńczeniem wysiłków, ale ważnym przystankiem w powrocie do Polski.

Na zlecenie Bydgoskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej ,,ByLOT”, przy okazji tegorocznego święta niepodległości, Portal Kujawski przygotował materiał filmowy, przedstawiające najważniejsze fakty dla Bydgoszczy z okresu od 18 listopada 1918 roku do 20 stycznia 1920 roku, gdy na Stary Rynek wkroczyły wojska polskie.

Zachęcamy do oglądania oraz rozpowszechniania materiału. W szczególności, że jeszcze w grudniu będziemy obchodzić 99 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, natomiast kilka tygodni później 98 rocznicę powrotu Bydgoszczy do Macierzy, czyli faktycznego odzyskania niepodległości przez Bydgoszcz.

Wyrażamy przy tym nadzieję, że będzie to inspiracja, aby w 2018 roku, który będzie obchodzony jako rok 100-lecia Niepodległości, również promować naszą lokalną historię i wynikającą z niej bydgoską, kujawską , tożsamość.

Łukasz Religa