Jak ułatwić sobie segregację śmieci w kuchni?

kosz-do-segregacji-popierambydgoszczCzasy wrzucania wszystkich odpadów jednocześnie do kosza na śmieci, który w większości domów znajduje się pod zlewozmywakiem w kuchni, odchodzą już do lamusa. Czy to dobrze? Oczywiście, że tak. Zwyczaj ten wcale nie był korzystny dla nas ludzi, ani tym bardziej dla naszego środowiska. Segregując odpady pozwalamy na ponowne wykorzystanie surowców, a dzięki temu przyczyniamy się do tego, że środowisko staje się bardziej ekologiczne. Oczywiście – nie zmienimy na siłę całej społeczności, ale jeśli zaczniemy od siebie, pozwolimy sobie na bardziej świadome gospodarowanie odpadami, a to już jest nasz mały prywatny sukces. Od kuchni warto rozpocząć porządkowanie domowych odpadów, gdyż jest to miejsce, w którym spędzamy czas każdego dnia i regularnie wytwarzamy mnóstwo odpadów.

Jak segregować odpady?

Najłatwiej i najkorzystniej dla nas jest stworzyć w swoim gospodarstwie domowym kawałek przestrzeni (może być piwnica lub korytarz), ustawić pojemniki na plastik, szkło i papier. W sklepach są dostępne pojemniki specjalnie przeznaczone do segregacji śmieci. Jest to jednorazowy wydatek, później wymieniamy tylko wkłady w tych koszach.
W kuchni, może pozostać mały kosz na śmieci, jednak wyrzucajmy do niego wyłącznie odpady organiczne, czyli takie, które rozkładają się tlenowo lub beztlenowo. Do kosza w kuchni wyrzucajmy więc skorupki od jajek czy obierki od ziemniaków. Dużym ułatwieniem w segregacji mogą być też bezdotykowe kosze na śmieci amerykańskiej firmy Nine Stars – zapewniające bardzo duży poziom higieny.
Warto również podobny kosz postawić w ogrodzie czy garażu i wrzucać do niego gałęzie, liście czy chwasty.
Do pojemników na papier (w miejscach miejskiej lub wiejskiej segregacji jest on koloru niebieskiego) wrzucajmy wszelkiego rodzaju kartony, tektury, gazety czy zeszyty.
Do pojemników na plastik (kolor żółty) możemy wrzucać także elementy metalowe takie jak zgniecione puszki. Jest to miejsce głównie na plastikowe reklamówki, torebki czy plastikowe opakowania po napojach.
Do pojemników koloru białego wrzucajmy szkło białe, natomiast do zielonego – szkło kolorowe.

Czy warto segregować śmieci?

Warto i to bez żadnych wątpliwości. Jest to krok w drodze ku lepszemu, bardziej uporządkowanemu życiu i troska o środowisko, w którym żyjemy. W wielu krajach od dłuższego czasu istnieje obowiązek segregacji śmieci, u nas jest to aktualnie możliwość, z której warto skorzystać. Trzeba również zaznaczyć, że człowiek kupuje zdecydowanie za dużo. Należałoby skupić się na renowacji, naprawie i dawaniu drugiego życia przedmiotom czy meblom, a jeśli to nie przyniosłoby pomyślnych efektów, dopiero rozważyć zakup nowych rzeczy.

Dlaczego warto segregować śmieci?

Powstaje w ten sposób recykling, czyli proces, dzięki któremu możliwe jest ponowne wykorzystanie surowca.
Musimy myśleć o kolejnych pokoleniach, czyli naszych dzieciach. Sprawmy, by chociaż one miały szanse żyć w czystym środowisku, by dane im było przejść się w przyszłości na spacer po lesie, w którym są drzewa, a nie ma odpadów. Obecna sytuacja, czyli zanieczyszczone środowisko jest przykrym efektem lat zaniedbań, dlatego warto zacząć zmieniać swoje życie i dbać o środowisko, zaczynając od uporządkowania odpadów w swojej kuchni.

Źródło: Koszenasmieci.pl