Pro Terra Cuiaviae

26 czerwca w Kruszwicy odbyło się zebranie założycielskie Stowarzyszenia Pro Terra Cuiaviae, które celem jest propagowanie unikalnej kultury Kujaw oraz podejmowanie działań na rzecz rozwoju turystyki. Inicjatywa jest odpowiedzią na brak tożsamości historycznej województwa kujawsko-pomorskiego i próbę marginalizowania dorobku kulturowego Kujaw przez Urząd Marszałkowski w Toruniu.

Warto zadać sobie pytanie jak wygląda dzisiaj promocja turystyczna Kujaw? Rdzennej ziemi Polski, gdzie zaczynała się nasza państwowość, gdzie rezydowali swego czasu Piastowie, a św. Jadwiga przepowiedziała klęskę Krzyżakom. Brakuje promocji turystycznej Kujaw z prawdziwego zdarzenia, a bardzo poważne zaniedbania można zauważyć nawet w budowaniu tożsamości regionalnej wśród mieszkańców – pisze w publikacji pt. ,,Piastowska Terra Cuiaviae” Łukasz Religa – Owszem województwa kujawsko-pomorskie wspiera finansowo promocję turystyczną. Poza dotowaniem przez Urząd Marszałkowski różnych inicjatyw, Kujawsko-Pomorska Informacja Turystyczna wydaje swój portal. Problem jednak w tym, że ciężko jest czytelnikowi przedstawić w jednym przewodniku historię tak różnych od siebie krain, które tworzą województwo kujawsko-pomorskie. O Kujawach możemy w tym serwisie wyczytać zaledwie kilka zdań, z których niczego o wyjątkowości tej krainy się nie dowiemy. Tak naprawdę jest to kolejny dowód na to, że jest to województwo sztuczne, bez swojej tożsamości. Politycy chcą ją natomiast na siłę zbudować, co odbywa się kosztem wspaniałej kujawskiej tożsamości. Herbu Kujaw (jego odmiany wykorzystywane są przez niektóre powiaty), używali zaś w przeszłości polscy królowie – w tym Władysław Łokietek. Mówiąc o Kujawach pamiętać należy także o położonych na zachód Pałukach – przedstawiciele rodu Pałuków odegrali rolę w historii Polski. Założyciel Szubina – Sędziwój Pałuka sprowadził do Polski św. Jadwigę, przyszłą żonę Władysława Jagiełły, który dał początek rządów dynastii Jagiellonów.

Cele Stowarzyszenia:

-Priorytetem jest utworzenie portalu historyczno-turystycznego z prawdziwego zdarzenia, który promowałby dziedzictwo Kujaw.

-Budowanie szeroko pojętych inicjatyw turystycznych na Kujawach

-Wspieranie obchodów 1050 lecia Chrztu Polski w roku 2016

-Propagowanie dziejów Kujaw

-Propagowanie dziedzictwa Powstania Wielkopolskiego

Przedstawiciel stowarzyszenia: Łukasz Religa

Mail tymczasowy: proterra@portalkujawski.pl

Dokumenty do pobrania:

Regulamin stowarzyszenia

Deklaracja członkowska

Składki:

Podstawowa składka wynosi 5 zł miesięcznie, dla osób nie mających czasu na angażowanie się, ale chcących wspomóc ideę przewidziano składkę w wysokości 15 zł. Istnieje możliwość zwolnienia z płacenia składek.