Kupno spółki z o.o. — co warto wiedzieć?
Zaczynając swoją przygodę z prowadzeniem własnej działalności biznesowej przedsiębiorcy często nie wiedzą, z jak wielu możliwości mogą korzystać. Wiele z nich dotyczy sytuacji, w której działalność nie przynosi zysków i chce się zrezygnować z jej prowadzenia. Wówczas można zdecydować się na przykład na sprzedaż swej spółki. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć.
Kto może sprzedać spółkę?
Przede wszystkim warto wiedzieć, że firmy oferujące kupno spółki z o.o. kierują takie usługi do właścicieli bądź udziałowców podmiotów, których spółki są zadłużone, w stanie likwidacji, upadłości bądź mają wiele innych problemów. Mogą to być takie kłopoty jak na przykład zaginione dokumenty czy też skradziony majątek. Są to zatem sytuacje bardzo trudne. Przedsiębiorcy znajdujący się w nich często nie wiedzą, co mają zrobić, wydaje się, że są to opały, z jakich nie da się wydostać, co bowiem można począć kiedy część dokumentów firmowych zaginęła? Sprzedaż spółki jest wówczas jak najbardziej możliwa, podczas gdy wdrożenie innych działań w takich okolicznościach może być utrudnione czy wręcz rodzić złe skutki prawne — np. nasuwać podejrzenia na przedsiębiorcę, że dopuszcza się nieuczciwości.
Kto spółki nie sprzeda?
Warto przy tym pamiętać, że można sprzedać nie tylko całą spółkę, będąc jej właścicielem, ale też swoje udziały w niej — pod warunkiem jednak, że ich pakiet jest na tyle duży, iż zapewnia kontrolę — inaczej skup w oczach skupującego nie miałby żadnego sensu.
Firma mająca taką ofertę nie kupi zaś spółki przynoszącej zyski i ogólnie dobrze funkcjonującej, gdyż nie na tym polega jej działalność. Nie udziela też wynagrodzenia za takie poczynania, zgłaszać się do niej mogą zatem tylko osoby w określonej, opisanej wyżej sytuacji.
Prosty proceder
Wydaje się, że wszelkie działania formalne w ramach prowadzonej działalności, począwszy od jej założenia, są skomplikowane i wymagają dużo czasu. Tak może być jeśli chce się np. dokonać likwidacji spółki, ale jej sprzedaż dobrej, doświadczonej w tym firmie jest prostsza i szybsza niż można przypuszczać. W dodatku większością formalności zajmuje się skupujący.