Jakie leki na ból gardła można znaleźć na rynku?

Jakie leki na ból gardła można znaleźć na rynku?

Chrypa, trudności z mówieniem i przełykaniem, to nic przyjemnego. Jeśli ból gardła jest naprawdę silny, utrudnia jedzenie i picie oraz znacząco zmniejsza komfort życia. Istotne jest zatem, by sięgnąć po odpowiedni leki. Na rynku można znaleźć wiele propozycji środków na tę dolegliwość. Poznaj je bliżej.

Pastylki do ssania —  najpopularniejsze leki na ból gardła

Takie leczenie to nie tylko pewność skuteczności, ale i przyjemność. Pastylki do ssania zawsze mają przyjemny smak, a to miodu i cytryny, a to mięty. Co ważne, na rynku znaleźć można też wersje lekko znieczulające gardło, które przynoszą natychmiastową ulgę, są więc dobrym wyborem w przypadku silnego bólu.

Spraye

Aplikacja takich preparatów wymaga pewnej zręczności, należy bowiem spryskać nimi tylną ścianę gardła, co jednak ułatwia specjalny aplikator. Takie leki na ból gardła są alternatywą dla płukanek, które także nie są najłatwiejsze w stosowaniu; poza tym można ich używać na przykład poza domem. Niewielką buteleczkę bez trudu da się zabrać ze sobą np. do pracy. Takie środki są też znane z tego, że szybko działają.

Roztwory do płukania

Mają różne składy i są skuteczniejszą alternatywą dla domowych płukanek, np. z soli. Sięgają po nie osoby ceniące sobie tradycyjne metody lecznicze. Mają działanie ściągające i antyseptyczne, a w ich składzie znaleźć można np. jodynę czy wyciąg z szałwii.

Jak działają preparaty na ból gardła?

Tego rodzaju środki mają za zadanie zmniejszać stan zapalny, odpowiedzialny za zaczerwienienie, ból i nierzadko obrzęk. Dzięki temu usuwają dolegliwości bólowe i ułatwiają połykanie. W niektórych z nich znajdują się substancje znieczulające, co może dawać skutek uboczny w postaci lekkiego, nieuciążliwego drętwienia języka. Produkty takie wiele osób chce mieć stale w swej domowej apteczce, gdyż przypadłość ta nie zawsze jest objawem przeziębienia —  czasem występuje samodzielnie, np. po zjedzeniu lodów w upalny dzień.