Jakie parametry badają audyty energetyczne?

Jakie parametry badają audyty energetyczne?

Nowoczesne budownictwo oferuje wiele różnych rozwiązań, które pozwalają uczynić budynek bardziej energooszczędnym. W konstrukcji obiektów może być wiele szczelin, którymi ucieka nagrzane powietrze. Zlikwidowanie tego typu słabych stron pozwoli znacznie zaoszczędzić na ogrzewaniu. Zobacz, jakie parametry badają audyty energetyczne!

Sprawność instalacji grzewczej

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na zapewnianie ciepła w pomieszczeniach jest sprawność instalacji grzewczej. Specjaliści sprawdzą, czy urządzenia działają w pełnej mocy, a także czy elementy przesyłowe nie zostały zatkane, co mogłoby utrudniać przekazywanie nagrzanego powietrza do poszczególnych wnętrz, a tym samym stawać się przyczyną strat energii. 

Właściwie działający sprzęt sprawi, że w pokojach szybciej zapanuje ciepło, a użytkownik będzie mógł znacznie krócej korzystać z ogrzewania. 

Szczeliny termiczne

Kolejnym parametrem, jaki należy sprawdzić w trakcie audytu energetycznego, jest zbadanie występowania ewentualnych szczelin termicznych. Są to miejsca, w których izolacja jest słabsza, przez co zimno z zewnątrz przedostaje się do środka. Dlatego niezwykle istotne jest znalezienie takich luk, a następnie ich uszczelnienie. Analizy wymagają m.in. ściany, dach, stropodach, stolarka drzwiowa oraz okienna.

Sprzęty elektroniczne

Choć audyty energetyczne zazwyczaj kojarzą się z działaniami, których celem jest zapewnienie komfortu termicznego w budynku, to mają one również za zadanie optymalizację funkcjonowania wszystkich sprzętów elektrycznych. Fachowcy poddadzą zatem analizie oświetlenie, sprawność urządzeń, skuteczność klimatyzacji itp. 

Drobne prace konserwatywne czy wymiana żarówek na ledowe pozwolą na znaczne ograniczenie zużycia prądu. Nierzadko korzystnym rozwiązaniem jest zastosowanie tzw. inteligentnych systemów zarządzania mediami, które np. wyłączają światło, gdy czujniki zdiagnozują, że w pomieszczeniu nie przebywa żadna osoba.

Zamów audyt u fachowców!

Przeprowadzenie audytu pozwoli uzyskać informacje, które odpowiedzą na pytanie, czy w danym obiekcie konieczna jest modernizacja, a także, czy jej przeprowadzenie będzie opłacalne. Specjaliści przygotują ewentualny plan zmian, jakie warto poczynić, by dom czy budynek firmy stał się ekonomiczniejszy, a tym samym bardziej przyjazny środowisku.