Kilimy afgańskie i inne orientalne dywany — jak je wybierać i dlaczego warto?

Kraje kultury arabskiej, takie jak Iran, Afganistan, Irak, a także Turcja, to kolebka produkcji dywanów. W regionie tym wytwarza się je od niepamiętnych czasów i to właśnie tamtejsze produkty uchodzą za najlepsze na świecie. Dostępne w sieciówkach dywany nie mogą się z nimi równać, dlatego warto je wybierać. Sprawdź, jakie są ich walory.

Orientalne dywany —  klasa sama w sobie

Na produkty takie warto postawić zwłaszcza wtedy, gdy ma się względem dywanu duże wymagania — ma on nie tylko ocieplać podłogę i dodawać wnętrzu przytulności, ale też podkreślać styl, świadczyć o dobrym guście posiadacza oraz podnosić komfort użytkowania podłogi. Chodzenie po dywanie z prawdziwej wełny, bawełny czy czystego jedwabiu, a takie propozycje można znaleźć u arabskich rzemieślników, to wyjątkowa przyjemność. Większość z tych wyrobów w dodatku wykonywana jest ręcznie, co decyduje o ich wysokiej wartości, niepowtarzalnym charakterze, a także idealnej precyzji wykończenia. Produkty takie również długi czas zachowują świetny wygląd, są zatem warte swojej ceny.

Do jakich wnętrz pasują?

Orientalne dywany są na tyle różnorodne, że każdy może znaleźć coś dla siebie — występują nawet w nowoczesnych wersjach, w których zrywa się ze sztywnym trzymaniem się klasyki. Można postawić na przykład na wyroby tureckie we wzorach nie standardowych, a abstrakcyjnych, jak i w jasnej kolorystyce.

Kiedy zaś ceni się klasykę, świetnym wyborem będą m.in. zwracające uwagę nasyconym czerwonym kolorem, w odcieniu żywym lub bordo, afgańskie kilimy, ręcznie tkane z wełny. Są to produkty o wyjątkowym charakterze, jak żadne inne wprowadzające do wnętrz nastrój ciepła i przytulności. Świetnie odnajdą się zwłaszcza w aranżacjach klasycznych.

Fantastyczne dodatki na wyciągnięcie ręki

Zaletą tych produktów, pochodzących z tak odmiennych kulturowo i odległych geograficznie krajów, jest też fakt, że są tak łatwo dostępne. Dzięki polskim dystrybutorom można je nabywać nie tylko podczas wycieczki na Półwysep Arabski. Pozwala to wprowadzić nieco egzotyki do własnego domu.