Kilimy afgańskie — wyjątkowe dywany dla wymagających

Dobierając dywan do sypialni czy salonu, klienci kierują się różnymi kwestiami, jak cena, wielkość, kształt, kolor czy wzór produktu. Kiedy zaś szczególnie pożąda się oryginalności, ale w klasycznej wersji, przytulności oraz wysokiej jakości, doskonałym wyborem będą afgańskie kilimy. Dowiedz się, dlaczego warto je wybrać.

Orientalne dywany w wyjątkowej wersji

Na pewno każdy słyszał o tym, że najlepsze dywany to te pochodzące z krajów arabskich oraz Turcji, wytwarzane w tych miejscach od niepamiętnych czasów. Zwykle jednak wskazuje się na wersje tureckie. Kilimy afgańskie są wybierane nieco rzadziej, co ma związek przede wszystkim z faktem, że nie są tak różnorodne jak inne dywany orientalne. Dominuje w ich przypadku jeden kolor —  czerwień, w odcieniu żywszym lub bordo. To powoduje, że nie do wszystkich pomieszczeń pasują, a przynajmniej pojawiają się obawy o stworzenie spójnej aranżacji. Ograniczony jest też wybór wzorów —  obok tzw. stopy słonia występuje deseń w ośmiokąty.

Ich cechą charakterystyczną jest też to, że są tkane z wełny, w dodatku, na sposób tradycyjny, ręcznie. Dzięki temu są przyjemne w dotyku, ciepłe oraz wprowadzają wrażenie wielkiej przytulności. Z tego powodu świetnie nadają się do salonu, a także sypialni. Metoda ich produkcji i naturalny materiał wykorzystany w jej toku sprawiają, że nie należą do najtańszych wyrobów, ale są zdecydowanie warte swojej ceny.

Do jakiego stylu?

Ze względu na charakterystyczny, zdecydowany wygląd, kilimy takie najlepiej pasują do wnętrz klasycznych, orientalnych oraz boho. Jednak ciemnoczerwony dywan można też wybrać do wielu innych pomieszczeń, czy to utrzymanych w podobnej kolorystyce, czy znacznie jaśniejszych, w których będzie stanowił mocny akcent. Sprawdzi się nawet w nowoczesnych aranżacjach, zwłaszcza że płaskie runo świetnie pasuje do minimalistycznych założeń.