Palenisko ogrodowe, ognisko czy grill?

Palenisko ogrodowe, ognisko czy grill?

Rozpalenie ognia przydaje się w różnych okolicznościach. Ognisko to świetny element spotkań ze znajomymi czy rodzinnych biesiad w czasie letnich wieczorów pod chmurką. Poza tym wiele osób uwielbia przyrządzane na ogniu przekąski i dania. Co wobec tego lepiej wybrać, specjalne palenisko ogrodowe, grill, a może klasyczne ognisko? Sprawdź!

Klasyczne ognisko

Nie wymaga specjalnych akcesoriów, za to potrzebne będzie wydzielenie przestrzeni na posesji, która w dodatku po wygaszeniu ognia nie będzie wyglądała najpiękniej. Poza tym trzeba pomyśleć o kwestiach bezpieczeństwa, tj. usytuowaniu go w odpowiedniej odległości od budynków oraz roślin. Ognisko to dobry wybór kiedy jest chłodno, bo można się przy nim ogrzać, kiedy chce się przyrządzać kiełbaski, a także piec dania w specjalnych kociołkach albo garnkach, umieszczanych w popiele. Jeśli jednak chcesz przyrządzać bardziej wyszukane dania, niezbędny będzie ruszt.

Palenisko ogrodowe

Może stanowić kompromis między grillem a ogniskiem. Zapewnia bezpieczeństwo większe niż to ostatnie, co będzie ważne także dla rodzin z dziećmi czy osób mających zwierzęta domowe. Poza tym nie da się ukryć, że palenisko ogrodowe to szczególnie atrakcyjny wizualnie produkt. Artykuły takie potrafią być bardzo designerskie. Ich zaletą jest też wytrzymałość, dzięki czemu nie trzeba ich chować do wnętrza po użyciu.

W dodatku na rynku można znaleźć różne wersje takich produktów, także pozwalające na przyrządzanie potraw —  z klasycznym bądź podwieszanym rusztem. Wszystkie zaś dają możliwość pieczenia nad ogniem kiełbasek i innych przekąsek nabijanych na patyki.

Grill

Jeśli cenisz sobie potrawy z grilla, ten elektryczny nie zapewni Ci odpowiednich doznań smakowych. Niezbędny będzie prawdziwy ogień. Konieczność pilnowania grilla podczas wspólnych imprez jest jednak nużąca, poza tym produkt taki wymaga chowania przed deszczem, po sezonie oraz czyszczenia. Palenisko jest mniej problematyczne.