Pompy dozujące – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Stacje uzdatniające wodę oraz zintegrowane systemy dozujące chemikalia to kluczowe elementy wielu typów instalacji wykorzystywanych w najważniejszych sektorach przemysłu i nie tylko. Za ich funkcjonalność i niezawodność odpowiadają przede wszystkim pompy dozujące. Wybierając odpowiedni model, należy zwrócić uwagę na kilka czynników. Sprawdź to!

Konstrukcje dopasowane do potrzeb różnych aplikacji

Mimo że konstruktorzy czołowych producentów prześcigają się w innowacjach, wciąż największą popularnością cieszą się dwa typy konstrukcji. Najchętniej specjaliści wykorzystują elektromagnetyczne, membranowe pompy dozujące. Modele tej klasy transportują medium za pośrednictwem elastycznych membran odkształcanych poprzez ciśnienie sprężanego powietrza. Druga popularna kategoria obejmuje urządzenia tłokowe. Wyposażone są w metalowy tłok napędzany silnikiem elektrycznym. Zasysa on i spręża medium, które następnie, poprzez ciśnienie otwierające zawór, zostaje przetłoczone do systemu dawkowania. 

Dopracowana funkcjonalność i niezawodny charakter rozwiązań dostępnych na rynku sprawiają, że opisywane urządzenia do dozowania znajdują szerokie zastosowanie. Przede wszystkim stanowią podstawowy element techniki basenowej. Ponadto trudno wyobrazić sobie bez nich dzisiejsze instalacje z obszaru przemysłu papierniczego, kosmetycznego, spożywczego bądź inżynierii chemicznej.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia dozującego?

Rozbudowana oferta czołowych producentów zapewnia duży komfort wyboru. Obecnie na rynku można znaleźć pompy dozujące zróżnicowane pod względem systemów dozowania, parametrów, funkcji czy wejść. W zależności od potrzeb można zamówić urządzenie z ręcznym lub samoczynnym odpowietrzaniem, z lub bez wyświetlacza LCD czy specjalnymi rozwiązaniami do cieczy lepkich. Podczas procesu zakupowego należy zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość zaworów oraz końcówek ciekłych, które odpowiadają za odporność chemiczną całego systemu. Istotne są także takie parametry jak zakres natężenia przepływu czy ciśnienie robocze.

Warto wybrać dobrze

Dziś zarówno użytkownicy prywatni, jak i inżynierowie odpowiedzialni za funkcjonowanie instalacji przemysłowych mogą liczyć na dostęp do szerokiego katalogu urządzeń. Uwzględnienie powyższych kwestii to sposób na wybór modelu, który będzie w pełni odpowiadał na oczekiwania zarówno pod względem jakości, jak i funkcjonalności.