Sposoby na ból gardła — leki i domowe metody

Sposoby na ból gardła — leki i domowe metody

Objawy grypy i przeziębienia mogą mocno dawać się we znaki, nic więc dziwnego, że każdy chce się ich jak najszybciej pozbyć. Do najbardziej uciążliwych dolegliwości należy ból gardła, gdyż, jeśli jest silny, znacząco utrudnia mówienie i połykanie, nie tylko jedzenia i picia, ale nawet śliny. Zastanawiasz się, jakie metody zwalczania tej przypadłości są dostępne? Przeczytaj tekst!

Domowe leki na ból gardła —  płukanki

Jeśli tylko objawy nie świadczą o anginie (to obrzęk, znacznie utrudniający połykanie, a także białawy nalot na migdałkach), można spróbować zwalczyć ból gardła domowymi metodami. Są to głównie płukanki — roztwór wody z solą, wody z jodyną czy też napar z szałwii. Nie są to jednak metody dla każdego —  trudności z płukaniem gardła na pewno będą miały dzieci. W ich przypadku, a także w przypadku dorosłych niepotrafiących lub niechcących zastosować tych sposobów, pozostają leki na ból gardła z apteki.

Jakie medykamenty można znaleźć?

Najbardziej znane środki na tę przypadłość, chętnie wybierane także ze względu na ich przyjemne formy, to pastylki do ssania. Są one smaczne, mają smak owoców, miodu czy mięty, zatem leczenie jest zupełnie nieuciążliwe, czy to w przypadku dorosłych, czy dzieci. Niektóre z nich mogą przy tym zawierać niewielką ilość substancji znieczulającej, dzięki czemu natychmiast przynoszą ulgę od bólu gardła.

Alternatywą dla pastylek są spraye, wyposażone w specjalne aplikatory, pozwalające na wygodne dozowanie preparatu —  nanoszenie mgiełki na tylną ścianę gardła. Preparaty takie zwykle działają bardzo szybko, ale ich stosowanie wymaga pewnej zręczności.

Wybierz odpowiedni dla siebie lek

Czy towarzyszący infekcji, czy występujący samodzielnie, ból gardła istotnie obniża jakość życia i pogarsza samopoczucie. Wybierz lek na tę przypadłość w dogodnej dla siebie formie i zapomnij o nieprzyjemnych objawach!