Sprawdź skuteczność termiczną budynku – czemu służą audyty energetyczne?

Sprawdź skuteczność termiczną budynku – czemu służą audyty energetyczne?

Wraz z rosnącym zanieczyszczeniem powietrza poprawia się świadomość ekologiczna ludzi, a rządy wprowadzają ustawy zachęcające do działań na rzecz ograniczenia emisji toksycznych związków do atmosfery. Dlatego warto zlecić audyt energetyczny, który podpowie, jak zmodernizować budynek, by ograniczyć zużycie mediów. Zobacz, co można zyskać!

Czym jest audyt energetyczny?

Celem tego procesu jest ustalenie parametrów technicznych budynku. Audyty energetyczne mają wskazać, czy dany obiekt można zmodernizować w ten sposób, by poprawić utrzymywanie w nim ciepła, a tym samym umożliwić użytkownikom znaczną redukcję korzystania z ogrzewania w sezonie jesienno-zimowym. 

Specjaliści sprawdzą, czy w konstrukcji są miejsca, którymi może uciekać nagrzane powietrze, a w przypadku zdiagnozowania problemów przygotują propozycje ich rozwiązania. 

Audyty energetyczne – czy zawsze warto modernizować obiekt?

Badanie techniczne budynku pozwoli zebrać dane, na podstawie których specjalista przygotuje plan naprawy lub remontu. Nie zawsze jednak będzie to konieczne. Analiza może wykazać, że choć owszem, w niektórych konstrukcjach znajdują się szczeliny przyczyniające się do strat energii, to w danym przypadku modernizacja poprawiłaby sytuację zaledwie w znikomym stopniu, a tym samym byłaby nieopłacalna. 

Szczegółowy audyt energetyczny skupia się zatem zarówno na stronie technicznej (praktycznej), jak i ekonomicznej. W niektórych sytuacjach pozwoli opracować szereg działań, które znacznie usprawnią poprawę energooszczędności obiektu, a w innych dostarczą dowodów na to, że ogólna sytuacja nie jest zła i remont nie będzie wymagany. 

Komu proponowane są audyty energetyczne?

Usługi tego typu kierowane są zarówno do osób prywatnych, właścicieli domów jednorodzinnych, jak i przedsiębiorców zarządzających dużymi budynkami. W obydwu przypadkach proces może dostarczyć danych, jakie staną się punktem wyjścia do przeprowadzenia prac, które pozwolą w przyszłości znacznie ograniczyć korzystanie z mediów.

Dzięki temu dom czy budynek firmowy staną się przyjaźniejsze środowisku, a także znacznie tańsze w utrzymaniu. 

Zamów badanie techniczne – zobacz, czy musisz inwestować w remont!

Szczegółowe audyty energetyczne dostarczają cennych informacji dotyczących obiektów. Dzięki nim można dowiedzieć się, jak poważne prace remontowe należy wykonać. Warto wynająć fachowców, którzy pracują z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu, by zebrane przez nich dane były możliwie najdokładniejsze.