Tanie opony – czym są i czy warto w nie inwestować?

Tanie opony – czym są i czy warto w nie inwestować?

Każdego kierowcę w pewnym momencie – prędzej lub później – czeka konieczność wymiany ogumienia. Wtedy często pojawiają się pytania co do tego, w jakie opony zainwestować. Z jednej strony powinny zapewniać bezpieczeństwo i wysoką trwałość. Z drugiej – chciałoby się, aby były tanie. Czy można to pogodzić? Sprawdź poniżej!

Tanie opony – czy zawsze budżetowe?

Nazywane często ekonomicznymi czy budżetowymi, tanie opony to produkty zazwyczaj z niższych półek cenowych. Często proponują je znane i cenione marki z myślą o konsumentach, którzy nie korzystają ze swoich pojazdów zbyt intensywnie. Są także firmy specjalizujące się jedynie w takich produktach. Czym natomiast charakteryzuje się ogumienie budżetowe?

Przede wszystkim – często nie wykorzystuje ono nowoczesnych technologii, jakie są dostępne w produktach standardowych lub klasy premium. Innymi słowy – w wielu przypadkach są to „gumy”, które po prostu pozwalają pojazdowi poruszać się po np. miejskiej drodze.

Czy dobre opony zawsze muszą być drogie?

Warto jednak pochylić się bardziej nad tym tematem. Zazwyczaj bowiem „tanie” artykuły kojarzą się z niską jakością. Niestety – często tak bywa w przypadku ogumienia. Warto jednak pamiętać, że wiele zależy nie tylko od samego produktu, ale i sprzedawcy. Można bowiem znaleźć tanie opony przynajmniej w klasie standard, oferujące dużą trwałość i dobrą przyczepność czy szereg innych, nowoczesnych rozwiązań, których brakuje gumom budżetowym. Wówczas trzeba będzie na nie wydać jedynie nieco więcej niż na typowe ekonomiczne rozwiązania, ale idzie za tym szereg zalet. Jakich?

Przede wszystkim większe bezpieczeństwo i świadomość, że ogumienie ma odpowiednie właściwości. Z drugiej strony – trwałość. Jaki sens bowiem kupować najtańsze gumy, jeśli przy intensywnej jeździe trzeba będzie je zaraz znów wymienić? Często w takich momentach okazuje się, że lepiej dołożyć i cieszyć się ich znacznie dłuższą eksploatacją niż wydać pieniądze dwa-trzy razy na nowe komplety!

Dobre, markowe opony też mogą być tanie!

Warto więc odpowiedzieć sobie na pytanie, co faktycznie będzie tańsze. Czy zakup opon budżetowych? Czy standardowych lub premium? Wiele zależy od tego, jak dużo jeździsz i jak agresywnie prowadzisz samochód. Jeśli poruszasz się często autem, odbywasz długie trasy – lepiej będzie wydać nieco więcej, by zyskać trwalszy komplet.