Worki na odpady — czym kierować się podczas zakupu?

Worki na odpady — czym kierować się podczas zakupu?

Obecnie wiele osób zwraca uwagę na jakość i pochodzenie zamawianych akcesoriów, stosowanych podczas domowych prac porządkowych. Coraz częściej użytkownicy wybierają ekologiczne środki czystości, a także worki na śmieci wykonane z recyklingowanych materiałów. Czy wiesz, jak poprawnie segregować śmieci, wybierając właściwe kolory pojemników na odpady? Sprawdź już teraz!

Jakie worki na śmieci wybrać?

Bez względu na przeznaczenie produktu i wykorzystanie go w gospodarstwie domowym lub firmie, warto podczas zakupów wziąć pod uwagę kwestię ochrony środowiska i zdecydować się na wyroby biodegradowalne czy nadające się do recyklingu. Producenci proponują worki na odpady o różnych pojemnościach (m.in. 10 l, 35 l, 60 l, 120 l , 160 l oraz 240 l), które należy dopasować do wielkości posiadanego kosza. Ponadto klienci mogą zadecydować o rodzaju wiązania worka. Najbardziej komfortowe i wytrzymałe rozwiązanie to oczywiście taśma ściągająca, jednak na rynku dostępne są też inne warianty w postaci klasycznego worka (bez jakichkolwiek udogodnień w tej kwestii) oraz foliówki wyposażonej w „uszy”, które można zawiązać.

Jaki kolor worków wybrać podczas segregacji odpadów?

Zgodnie z polskimi przepisami segregacja śmieci jest obowiązkowa. Poszczególne rodzaje odpadów muszą trafić do worków, a następnie koszy o określonym kolorze. Można wyróżnić odgórny podział na pojemniki:

  • czarne (śmieci zmieszane, artykuły higieniczne),
  • zielone (szkło, tj. butelki i słoiki bez zakrętek),
  • niebieskie (papier, tektura, karton),
  • żółte (plastik i metal),
  • brązowe (odpady typu bio, m.in. obierki z owoców i warzyw, resztki jedzenia, zwiędłe rośliny, gałęzie drzew i krzewów).

Gdzie kupić worki na odpady?

Największy wybór z pewnością można znaleźć w sklepach działających online. Sprzedawcy proponują produkty o różnych pojemnościach, kolorach, a nawet zapachach. Ponadto klienci mogą zdecydować się na worki wykonane z materiału recyklingowego czy modele z podwójnym zgrzewem, który wpływa na wytrzymałość artykułu. Zwykle przy zamówieniach hurtowych można liczyć też na zniżki.